طرح درس روزانه ( همکار گرا می خانم شمالی)
طراحی آموزشی (طرح درس روزانه)
|
1- ماده درسی: زبان فارسی 2- پایه: سال اول 3- هدف کلی درس: نهاد- گزاره 4- موضوع درس: نهاد – گزاره 5- نام و نام خانوادگی: معصومه شمالی 6- زمان: .............. 7- منابع: کتاب سال اول- پیک گل واژه ، جزوه بنی هاشمی | |
|
8- هدف های جزئی : |
با سلام، احوال پرسی از دانش آموزان، پرسش درس قبل، درس زبان چیست؟ حضور و غیاب دانش آموزان |
|
9- هدف های رفتاری : (براساس حیطه شناختی ، عاطفی، و روانی حرکتی) |
در این بخش باید آنها را آماده کنیم برای شروع تدریس و به آنها می گوییم جمله هایی را مثال بزنند بعد کم کم می پرسیم نهاد چه کلمه ای است؟ فعل کدام است؟ مصدر را توضیح می دهیم. |
|
10- ارزشیابی تشخیصی : الف ـ تعیین رفتار ورودی
ب ـ اولین گام آموزشی |
از دانش آموزان می خواهیم که آیا در سال گذشته نهاد و گزاره را برای آنها شرح داده اند و اگر توضیحی دارند بگویند. ابتدا تعریف می کنیم نهاد صاحب خبر و گزاره همان خبر است با ذکر مثال |
|
11- چیدمان کلاس |
به صورت گرد یا به صورت سنتی گذشته و سعی بر تمزکر آنها داریم. |
|
12- گروه های کلاسی |
گروه هایی را به تناسب در کنار هم قرار می دهیم. |
|
13- رسانه ها و مواد آموزشی |
از تابلو و گچ استفاده می کنیم از کتاب درسی و کتابهای کمک آموزشی مثل پیک گل واژه و گاج استفاده می کنیم. |
|
14- روش های یاددهی ـ یادگیری |
برای آنها شناخت نهاد را بیان می کنیم و نهاد چند نوع است؟ نهاد جدا و پیوسته و گزاره را توضیح می دهیم بعد می خواهیم شرح دهند. |
|
15- فعالیتهای یاددهی ـ یادگیری: الف ـ فعالیتهای معلم (معلم می خواهد در کلاس چه انجام دهد) |
جمله می گوییم تا نهاد و گزاره را معلوم کند شناسه را در فعل ماضی، مضارع، آینده بیابند و مثال بزنند. |
|
ب ـ فعالیت های دانش آموز : (دانش آموزان چه می خواهند انجام دهند) |
دانش آموز باید در 4 جمله نهاد، گزاره را معلوم کند و بیابد و خودآزمایی را انجام، تمرینات کتاب را اگر می تواند شرح دهد. |
|
16- ارزشیابی آموزشی : الف ـ تکوینی یا مستمر:
ب ـ ارزشیابی تراکمی یا پایانی |
تمرین هایی را از گل واژه برای آنها بیان می کنیم یا سوالات سال قبل را می آوریم و از آنها می خواهیم حل کنند. از آنها می خواهیم تمرینات را حل کنند با توضیح و بفهمیم که مطلب را درک کردند. |
|
17- تعیین تکلیف علمی ، پژوهشی : خلاقیتی و تمرینی |
برای جلسه آینده به آنها مثالهایی می دهیم تا حل کند و بیاورند. خودآزمایی را در جلسه آینده حل کنند و بیاورند چندین نمونه سوال می آوریم تا مطلب تکرار شود، خوب بفهمد برای جلسه آینده چند نمونه نهاد گزاره در کلاس بیاورند. |
|
نام درس: گروه قیدی موضوع: قید صفحات: درس 23 کلاس دوم تاریخ : 20/1/ شماره طرح درس: روش تدریس: گروهی نام مدرس: معصومه شمالی | |||
|
1- فعالیتهای مربوط به معلم |
1- سلام و احوالپرسی و حضور و غیاب دانش آموزان 2- اجرای ارزشیابی ورودی از درس قبل پرسش هایی را به عمل می آوریم یعنی درس 21-20 3- مرور مطالب گذشته و رفع اشکال دانش آموزان | ||
|
2- هدفهای کلی |
1- در پایان درس 1 باید دانش آموز فراگیرد قید فعل، قید قید، قید جمله چگونه است؟ 2- انواع قیدها را شناسایی کنید. 3- تفاوت قیدها را با هم بداند. 4- تفاوت قید با مسند را بداند. 5- آیا تفاوتی بین قید اختیاری و اجباری وجود دارد؟ | ||
|
3- هدفهای رفتاری |
1- از دانش آموز می خواهیم در یک جمله مثل «علی خیلی خوب می دود» قید را بیابد و نوع آن را معلوم کند؟ 2- از دانش آموز می خواهیم قید بی نشانه را نام ببرد با مثال | ||
|
4- وسایل و رسانه مناسب |
کتاب، گچ، تخته، کتاب های کمک آموزش مثل جزوات بنی هاشم، پیک گل واژه | ||
|
5- پیش سازمان دهنده |
1- قید را برایش توضیح می دهیم 2- چند جمله می نویسیم تا بتواند قید را تشخیص دهد 3- قید چند نوع است: طبق درس 23 سال اول زبان فارسی |
زمان 10 دقیقه | |
|
6- فعالیتهای قبل از شروع درس |
1- نوشتن طرح درس در منزل که قبل از آن نظام مند باشیم. 2- با چند پرسش از درس قبل می فهمیم که آیا دانش آموز درس قبل را مطالعه کرده است. 3- ایجاد انگیزه برای آنکه روحیه فراگیری در آنها وجود آید 4- باید آنها را مجبور کنیم مروری بر سال اول داشته باشند. |
30 دقیقه | |
|
7- ارزشیابی تشخیص |
از دانش آموز می خواهیم هر چه راجع به قید در سال گذشته خوانده است می داند برای ما بازگو کند و ما را با دانستنی های ذهن خود آشنا کند که بدانیم از کجا شروع کنیم و چگونه بیان کنیم. |
10 دقیقه | |
|
8- نتیجه ارزشیابی |
یک جمع بندی مطالب در می یابیم که دانش آموز چقدر اصلاع دارند و باید از کجا و چگونه برای آنها توضیح دهیم.
|
5 دقیقه | |
|
9- آماده سازی و ایجاد انگیزه |
1- با ایجاد سوال انگیزه را بوجود می آوریم. 2- قید را تعریف کنید. 3- چند نوع قید داشتیم. 4- این درس جزء مباحث دستوری است، باید توجه بیشتری شود. 5- در امتحان سوالات زیادی از این درس خواهد آمد مثلاً بارم آن 5/1 یا 2 نمره است. |
5 دقیقه | |
|
10- فعالیتهای مربوط به روشهای ارائه درس جدید |
دانش آموزان که قبلاً گروه بندی شده است: 1- از آنها می خواهیم در جمله «اصلاً امروز مریم به مدرسه نیامده» از نظر قید معلوم کنند. 2- نوع قید ها را معلوم کنند. 3- از دانش آموز می خواهیم انواع قید را نام ببرد. |
15 دقیقه | |
|
11- جمع بندی |
1- از دانش آموز می خواهیم یک جمله بگوید که در آن قید مختص باشد. 2- از دانش آموز می خواهیم تفاوت قید و مسند را در جمله ای بیان کند. 3- از دانش آموز می خواهیم انواع قید را نام ببرد |
10 دقیقه | |
|
فعالیتهای تکمیلی |
ارزشیابی تکوینی پایانی |
نمونه سوالاتی از پیک گل واژه یا جزوات نمونه سوالات سال قبل را می آوریم و از آنها می خواهیم آنها را حل کنند و بعد جواب صحیح را به آنها می گوییم. |
5 دقیقه |
|
|
تعین تکلیف |
از آنها می خواهیم برای جلسه آینده خود آزمایی کتاب را کامل حل کنند و چند نمونه قید را به صورت فیش تهیه کنند، بیاورند و یا در یکی از درس های ادبیات فارسی انواع قید را بیابند و در دفتر بنویسند و بیاورند |
10 دقیقه |
|
|
|
گردآورنده معصومه شمالی دبیر ادبیات |
|